Sannabadet
Med utsikt över Kilsbergen och böljande fält
På Sannabadet bor ni nära naturen och har samtidigt fri entré till bad och vattenrutschkanor.
Passa på att upptäck närområdet på cykel eller hyr en bastu för en kväll med en härlig festbricka. Dansa loss på allsångskväll eller låt barnen mumsa i sig sockervadd och förvandlas till ett lejon under Sannabadets barn-aktivitetsdag.
I kanten av Fjugesta med utsikt över böljande fält och med Kilsbergen som bakgrund ligger Sannabadets camping & bad.
Här möts du av 30 campingtomter med el, två stugor samt en övernattningslägenhet. De erbjuder även två glamping-platser med utsikt över Kilsbergen.
Ta med hela familjen på semestern, på Sannabadet finns det något för både vuxna och barn och våra fyrbenta vänner. Här erbjuds hunddsuch och hundpaket vid bokning av stugor/lägenhet.
Badentré ingår för campinggäster
Restaurangen serverar ett brett utbud av mat, fika, dryck och snacks. Här kan du äta vegetariskt, veganskt, glutenfritt och laktosfritt!
Njut av en kaffedrink i solen eller varför inte en mjukglass eller slush vid poolen. Biopopcorn, mjukglass och hembakat fika, här finns något för alla!
Under sommaren finns en rad spännande event inbokade så som bilträff, allsångskväll och barnaktiviter. Du kan även boka en bastukväll med festbricka eller varför inte biljardbord för en billig slant. Vattengympa, simskola och crawlkurser finns det också gott om!
Utöver det finns det mycket att se och göra i Lekeberg, ta en cykeltur och utforska närområdet.
I Riseberga klosterruin med amfiteater spelas sommarteater. I Svartån finns det möjlighet till fiske och kanotfärder. Sannabadet har bara 10 km till Lanna Golfklubb.
I Fjugesta finns även en paddelhall som Sannabadet samabetar med där du som gäst har extrabra pris!
Det finns flera naturreservat i närområdet, bland annat Garphyttans nationalpark, en av landets äldsta nationalparker.
Mer information
- Husvagn
- Glamping
- Husbil
- Stuga
- Tält
- Vandrarhem
- Torktumlare
- Familjebadrum
- Hunddusch
- Mikrovågsugn
- Ugn
- Latrintömning för fasta tankar
- Tvättmaskin
- WC Rörelsehindrade
- Café
- Gatukök
- Kiosk
- Matservering
- Hundar välkomna
- Restaurang
- Hjärtstartare
- Lekplats